Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Dla początkujących

1.) Ekwipunek

Najważniejszy w tym dziale jest plecak. Bez niego, można powiedzieć nie ma możliwości wychodzenia w góry (chociaż byłem świadkiem jak pewna osoba wchodziła na Giewont z reklamówką). Plecak na początek nie powinien być zbyt duży. Powinien wystarczyć między 30l-45l (zakładając, że będą to tylko jednodniowe wycieczki). Ważne jest też aby miał dużo kieszeni i łatwy dostęp do komory głównej. Plecak trzeba zapakować, więc teraz o tym. Nie możemy zapomnieć o WODZIE, jest ona niezbędna. Wygodniej jest mieć ją w butelkach 0,5l. Kolejnym elementem jest jedzenie. Chodząc żużywamy bardzo dużo energii i dlatego musimy ją uzupełniać. Dobrze jest mieć ze sobą tabliczkę czekolady, najlepiej gorzkiej. W plecaku należy mieć także kurtkę przeciwdeszczową- NAWET JEŚLI JEST ŁADNA POGODA NOŚMY JĄ ZAWSZE ZE SOBĄ. W GÓRACH POGODA SZYBKO SIĘ ZMIENIA. Obowiązkowe jest również ciepłe ubranie. NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ TELEFON KOMÓRKOWY. PODCZAS WYPADKU BĘDZIEMY MOGLI SIĘ POŁĄCZYĆ Z POGOTOWIEM RATUNKOWYM. NUMER RATUNKOWY W GÓRACH TO: . NALEŻY TEN NUMER ZAPISAĆ I ZAPAMIĘTAĆ. Z takim plecakiem możemy iść w góry.

To były obowiązkowe rzeczy. Dobrze jest też wsadzić mapę rejonu, w który się udajemy. Mniejsza jest szansa że się zgubimy. Proponuje aby zabierać ze sobą dokumenty i pieniądze. W schroniskach nie polecam kupować bo jest drogo, ale gdy nam zabraknie pica lub jedzenia w tedy nie mamy wyjścia.

Tyle o ekwipunku.

 

2.) Apteczka

Tak powinna wyglądać apteczka w górach

 • Bandaże
 • Plastry
 • Środki przeciwbólowe
 • Woda utleniona
 • Chusta trójkątna
 • Opaska elastyczna
 • Gaza wyjałowiona
 • Rękawiczki gumowe
 • 3.) Organizowanie wycieczek.

  Najważniejsza zasada- WYCIECZKĘ KOŃCZYMY PRZED ZMROKIEM. Należy zaplanować wyprawę co do swoich umiejętności. Musimy pamiętać, że to są góry. Poniżej przedstawie kilka propozycji dla początkujących turystów. Lepiej chodzić w grupie niż samemu. Jest w tedy raźniej, a poza tym podczas wypadku, nie jesteśmy skazani sami na siebie.

   

  Propozycje wycieczek dla początkujących.

  Jako, że najczęściej odwiedzanym przeze mnie rejonem są Tatry w większości przedstawie szlaki w tym obszarze.

   

  1.) Hala Gąsienicowa

  Jest to rejon bardzo często odwiedzany przez turystów. Króluje tutaj piękna panorama Tatr od Kasprowego Wierchu przez Orlą Perć po Żółtą Turnie. Trasa jest bardzo przyjemna i mało wymagająca.

   

  2.) Dolina Kościeliska

  To jest równie często odwiedzany rejon jak Hala Gąsienicowa. Do schronisko dochodzimy w 1.5h. Warto także zobaczyć Smreczyński Staw, w którym odbijają się góry.

   

  3.) Dolina Chochołowska

  Najbardziej znana dolina tatrzańska. Kwitną tutaj piękne krokusy (między Kwietniem a Majem). Z schroniska polecam wyjście na Grzesia, z którego jest piękna panorama na Tatry Zachodnie.

   

  4.) Morskie Oko

  Najsłynniejszy staw w tatrach. Dojście prowadzi w całości asfaltową drogą. W lecie jest tu tyle turystów ile na Krupówkach w godzinach szczytu.

   

  5.) Dolina Pięciu Stawów.

  Kolejna znana dolina. Dojść można przez Wodogrzmoty Mickiewicza. Końcówka drogi jest dość wymagająca ale rekonpensuje na to piękna panorama na stawy i góry.

   

  4.) Pogoda

  Linki z prognozą pogody:

  www.zol.pl – aktualna pogoda w Zakopanym+ widok na Tatry

  www.pogodynka.pl

  http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_id_um.php?ntype=0u&id=661

  To są tylko moje osobiste propozycje, które uważam za najlepsze dla początkującym. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozy pogody. Mam nadzieję, ze choć trochę pomogłem. Do zobaczenia na szlaku